Zastosowanie rozdzielnic elektrycznych
Przemysł

Zastosowanie rozdzielnic elektrycznych

Niezwykle ważnym elementem każdej instalacji elektrycznej jest rozdzielnica. Rozdzielnice modułowe kryją w swoim wnętrzu urządzenia i podzespoły, dzięki którym można łączyć, przerywać i rozdzielać obwody elektryczne. Rozdzielnice modułowe przeznaczone są także do umieszczenia zabezpieczeń, które w razie awarii odłączą dopływ prądu.

Rodzaje rozdzielnic dostępnych na rynku

Rozdzielnice modułowe możemy podzielić biorąc za kryterium ich konstrukcję. Z uwagi na to kryterium do wyboru mamy rozdzielnice elektryczne montowane w ścianie oraz takie, które montuje się we wnękach ściennych. Rozdzielnice elektryczne wchodzą w skład instalacji elektrycznej, która znajduje się w domach jedno- i wielorodzinnych, zakładach przemysłowych, obiektach handlowych i usługowych. Na rynku do wyboru są rozdzielnice elektryczne różnej wielkości. Wyróżniamy wśród nich nie tylko rozdzielnice modułowe podtynkowe. Na rynku dostępne są również rozdzielnice modułowe natynkowe. Zarówno rozdzielnice modułowe podtynkowe, jak i rozdzielnice modułowe natynkowe montuje się miejscach, które są łatwo dostępne.

Różna liczba modułów

Rozdzielnice modułowe natynkowe oraz rozdzielnice modułowe podtynkowe przeznaczone do stosowania w domach jednorodzinnych należą do rozdzielnic niskonapięciowych. Liczba modułów w rozdzielnicach może być bardzo różne. Te, które przeznaczone są do domów rodzinnych mogą składać się z 24 lub 36 modułów. W budynkach mieszkalnych i niewielkich zakładach usługowych najczęściej stosowane są rozdzielnice o konstrukcji tablicowej.