Ważny komponent automatyki przemysłowej
Przemysł

Ważny komponent automatyki przemysłowej

Przekaźnik czasowy 230V, 24V, 12V i inne urządzenia tego rodzaju są jednymi z głównych elementów automatyki przemysłowej. Pozwalają one sterować urządzeniem lub systemem przez ustalony okres, zapewniając precyzyjność i niezawodność działania. W branży przemysłowej przekaźniki czasowe są niezastąpione.

Zastosowanie 

Przekaźnik czasowy z opóźnieniem jest często stosowany tam, gdzie potrzebujemy kontrolować urządzenie przez określony czas po włączeniu sygnału. Często spotykane jest to w systemach oświetleniowych, zwłaszcza w dużych budynkach czy halach produkcyjnych. Przekaźnik czasowy zwłoczny sprawdza się idealnie w klatkach schodowych, gdzie po wciśnięciu przycisku światło świeci przez kilka minut, a następnie się wyłącza, co przyczynia się do oszczędności energii. 

Urządzenia jednofunkcyjne, np. przekaźnik czasowy 230V są przeznaczone do jednego, natomiast przekaźniki czasowe wielofunkcyjne (uniwersalne) oferują więcej funkcji. 

Czym się różnią?

W zależności od specyfiki zastosowania, przekaźniki czasowe mogą różnić się budową i funkcjonalnością. Te przeznaczone do montażu w obudowach instalacyjnych idealnie nadają się do systemów wentylacyjnych, grzewczych czy oświetleniowych. Natomiast te w obudowie przemysłowej są nieodzownym elementem w zaawansowanych systemach automatyki przemysłowej. Warto zawsze stawiać na urządzenia dobrej jakości, np. przekaźnik czasowy Relpol, Finder czy Schneider.