Nowoczesne tworzywa w służbie człowiekowi
Przemysł

Nowoczesne tworzywa w służbie człowiekowi

Kiedy myślimy o rozwoju technologicznym, rzadko do głowy przychodzą nam elementy takie, jak chociażby płyty poliwęglanowe. Zazwyczaj przed oczami stają nam telewizory z ekranami trójwymiarowymi, nowe telefony czy urządzenia elektroniczne obsługiwane głosem, które normalnie z nami rozmawiają. Prawdziwy rozwój technologiczny odbywa się jednak na polu materiałów, ponieważ to, co jesteśmy w stanie zrobić, tak naprawdę ograniczone jest przede wszystkim przez dostępne dla nas materiały.

Polimery to prawdziwa rewolucja

Co ciekawe, jedną z większych barier jest to, że materiały muszą być łączone, przez co mają swoje słabe punkty. Wykorzystywany chociażby w budownictwie poliwęglan na wymiar to przykład polimeru, czyli specjalnej substancji, która takich słabych punktów nie ma. Płyty poliwęglanowe na wymiar powstają przy użyciu procesu polimeryzacji, który polega na tym, że poszczególne cząsteczki substancji łączą się ze sobą w długie, jednolite łańcuchy, więc nie mamy do czynienia z problemem ziarnistości materii.

Nie ma mostków ciepła, nie ma łączeń, nic nie przecieka, nic się nie wygina, a nawet jeśli będzie działała duża siła, powstanie wgłębienie ,ale nie pęknięcie.

Na wyciągnięcie ręki

Co ważne, takie technologie to wcale nie jest już coś dostępnego tylko dla naukowców lub wielkiego biznesu. Zwykły internetowy poliwęglan sklep to miejsce, w którym każdy może zrobić zakupy i dokładnie wybrać parametry kupowanego przez siebie materiału. Polimery to oczywiście tylko przykład, ponieważ w tym samym kręgu technologicznym znajdziemy jeszcze chociażby materiały kompozytowe, alternatywne formy węgla, światłowody, nadprzewodniki i wiele innych.