Elewacje wentylowane z klinkieru to rozwiązanie, które ma wiele znaczących zalet. Są one estetyczne wizualnie, niezwykle trwałe, a także wykazują korzystne dla budynku parametry. Dlatego też warto zainstalować je na budowanym przez siebie budynku – zarówno użyteczności publicznej, jak i prywatnym. Jak jednak to zrobić, aby elewacja klinkierowa odpowiednio spełniała swoje zadanie? Na jakie aspekty należy zwrócić uwagę? Przede wszystkim istotny jest odpowiedni system mocowań elewacji klinkierowych, o którym więcej przeczytasz w tym artykule.
Systemy mocowań elewacji klinkierowych – zalety
Konsole klinkierowe to rodzaj mocowania elewacji, który pozwala na prawidłowe jej funkcjonowanie oraz zachowanie korzyści. Warto podkreślić, że ściana, na której montuje się klinkier, jest trzywarstwowa. Składają się na nią:
- ściana nośna,
- izolacja termiczna,
- szczelina wentylacyjna.
Dopiero na te warstwy montowana jest elewacja klinkierowa. Systemy mocowań elewacji klinkierowych to rozwiązanie, które umożliwia prawidłowy montaż elewacji. Wsporniki do ścian trójwarstwowych pozwalają perfekcyjnie ją ułożyć, a ponadto są trwałe i odporne. Wykonane ze stali nierdzewnej, z łatwością przenoszą ciężar ściany licowej na konstrukcję nośną.
Mocowanie – konsole klinkierowe
Systemy mocowań elewacji klinkierowych mają więc wiele zalet. Umożliwiają łatwy oraz precyzyjny montaż klinkieru. Ze względu na konieczność zachowania norm budowlanych, pozwalają również na indywidualne dopasowanie do konstrukcji budynku. Elewacja tego typu musi spełniać normy dotyczące:
- wartości kotew mocujących – załącznik krajowy do normy EN-1996-1-1;
- maksymalnego rozstawu przerw dylatacyjnych – Polska Norma PN-B-03002 „Konstrukcje murowe niezbrojone. Projektowanie i obliczanie”, a także PN-EN-1996-2 „Projektowanie konstrukcji murowych cz. 2: Wymagania projektowe, dobór materiałów i wykonanie murów”;
- szerokości szczeliny wentylacyjnej – wydana przez ITB instrukcja 341/96 „Projektowanie i wykonywanie murowanych ścian szczelinowych”.
Konsole klinkierowe pozwalają na spełnienie wszystkich tych warunków i prawidłowy montaż elewacji, która zachowa swoje parametry przez długi czas.
Wentylacja
Aby elewacja klinkierowa nie ulegała zawilgoceniu, który prowadzić będzie do spadku izolacyjności termicznej, a co za tym idzie korozji biologicznej ścian, musi zostać wyposażona w odpowiedni system wentylacji. Pierwszym z czynników za to odpowiedzialnych jest szczelina wentylacyjna. Jej zadaniem jest zapobieganie rozszerzalności cieplnej materiałów, która mogłaby uszkadzać elewację. Sam system wentylacji natomiast ma służyć odprowadzaniu i doprowadzaniu powietrza do szczeliny. W tym wypadku najlepiej sprawdzają się puszki wentylacyjno-odwadniające.
Podsumowanie
Ze względu na swój unikatowy wygląd, ale także odporność na zniszczenia i trwałość, elewacje wentylowane z klinkieru to rozwiązanie cieszące się dużą popularnością. Aby jednak odpowiednio spełniały one swoje zadanie, a jednocześnie zachowały dobry wygląd, należy je odpowiednio zamontować. Tutaj najlepszym sposobem są konsole do klinkieru. Firma AGS wykonuje je z wysokiej jakości materiałów i w zgodzie z obowiązującymi normami. Są one każdorazowo indywidualnie projektowane, dzięki czemu zapewniają precyzyjne dopasowanie do budynku. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na systemy mocowań elewacji klinkierowych!