Nawożenie pola
Dom i ogród

Jakie są nawozy mineralne?

W uprawie roślin niezbędne są nawozy. Do tych, które stosowane są obecnie na dużą skalę należą nawozy mineralne. O wiele częściej nawozy te nazywane są nawozami sztucznymi. W rolnictwie wykorzystuje się je dwojako. Przede wszystkim nawozy mineralne mają za zadanie uzupełnić składniki pokarmowe, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu roślin. Po nawozy mineralne sięga się także w celu polepszenia właściwości chemicznych i fizycznych gleby. Więcej o nawozach mineralnych można przeczytać w naszym artykule „Nawozy mineralne: czy warto je wybrać?”.

Jaki skład mają nawozy mineralne?

Najważniejsze składniki w nawozach mineralnych to: azot, fosfor i potas. Oprócz tych pierwiastków w składzie nawozów mineralnych mogą znajdować się także: siarka, bor, wapń, magnez. Nawozy mineralne dzielą się na jednoskładnikowe i wieloskładnikowe. W tych pierwszych najczęściej znajduje się tylko jeden składników. Nawozy azotowe i potasowe, które należą do nawozów jednoskładnikowych stosuje się w celu zwiększenia masy plonu. Stosuje się je, gdy rośliny zaczynają rosnąć bardzo intensywnie. Dodatkowym plusem nawożenia nawozem potasowym jest to, że zwiększa on odporność roślin na trudne warunki.

Jak bezpiecznie stosować nawozy mineralne?

Nawozy mineralne nie są obojętne dla środowiska naturalnego, dlatego zawsze powinny być stosowane w takich dawkach, jakie zaleca ich producent. Bezpieczne dawki nawozów mineralnych, które zalecają ich producenci zawsze uwzględniają rodzaj gleby. Inne dawki stosuje się na glebach gliniastych, a inne na piaszczystych.