Gospodarstwo rolne
Dom i ogród

Co powinieneś wiedzieć o nawozach mineralnych?

Wszystkie rośliny potrzebują składników odżywczych. Dlatego w rolnictwie od lat stosowane są nawozy organiczne oraz mineralne. Nawozy organiczne były stosowane jako pierwsze, działają one wolniej od mineralnych. Nawozy mineralne są wykorzystywane przez współczesne rolnictwo w ogromnych ilościach. Dzięki nim można osiągnąć większe plony.

Nawozy mineralne: rodzaje

W danej glebie może dojść do niedoboru jednego lub więcej składników pokarmowych niezbędnych do wzrostu roślin. Najszybszym sposobem ich uzupełnienia jest rozsianie wybranego rodzaju nawozu mineralnego. Nawozy mineralne mogą bowiem zawierać tylko jeden pierwiastek lub kilka. Więcej na temat nawozów mineralnych można przeczytać w naszym wcześniejszym artykule „Nawozy mineralne: czy warto je wybrać?”. Nawozy mineralne mogą być stosowane do nawożenia przedsiewnego, siewnego lub pogłównego. Na potrzeby rolnictwa dostarczają je zakłady przemysłu chemicznego.

Nawozy mineralne: zalety stosowania

Nawożenie nawozami mineralnymi pozwoliło na znaczące zwiększenie plonów. Do tego jakość zebranych plonów jest o wiele wyższa w porównaniu z jakością plonów z czasów, gdy nawozów mineralnych używano w bardzo niewielkim stopniu. W zależności od tego, jaki rodzaj nawozu zostanie zastosowany, owoce i warzywa mogą mieć wyższą zawartość białka, soli mineralnych i cukrów. Stosowane na glebach ubogich sprawiają, że gleby te również nadają się do uprawy roślin. Nawozy mineralne mają wiele zalet, ale muszą być stosowane ściśle z zaleceniami producenta.