Pole
Dom i ogród

Nawozy mineralne: czy warto je wybrać?

Do najbardziej popularnych nawozów wykorzystywanych zarówno przez profesjonalnych rolników i ogrodników, jak i przez amatorów należą nawozy mineralne. Nawozy mineralne są dostępnze powszechnie.

Nawozy mineralne: jaki jest ich skład?

Z uwagi na skład nawozy mineralne dzielą się na jedno- i wieloskładnikowe. Do najważniejszych składników, które zawierają nawozy sztuczne należą: azot, fosfor, potas. Oczywiście poza tymi składnikami nawozy sztuczne mogą zawierać także wapń albo magnez. Nawozy sztuczne, które zawierają wapń stosuje się nie tylko po to, aby dostarczyć roślinom składników pokarmowych, ale także w celu poprawy odczynu gleby. Nie wszystkie rośliny dobrze rosną i wydają dobre plony na ziemiach o odczynie kwaśnym. Nawozy jednoskładnikowe zawierają zgodnie z nazwą tylko jeden z wymienionych wyżej pierwiastków, wieloskładnikowe nawozy posypowe zawierają dodatkowo mikroelementy. Nawozy posypowe są bardzo wygodne w stosowaniu. Nawozy posypowe nie muszą być rozcieńczane wodą, należy je tylko dokładnie wymieszać z wierzchnią warstwą gleby.

Nawozy mineralne: jak stosować?

Nie ma znaczenia, czy nawozy stosowane są w gospodarstwach rolnych czy przez ogrodników-amatorów, zawsze muszą być stosowane w dawkach zalecanych przez producenta. Nawozy stosowane w nadmiernych ilościach prowadzą do zasolenia gleby. Nawozy w nadmiernej ilości uszkadzają także korzenie roślin. Nawozy rolnicze azotowe i potasowe stosuje się przedsiewnie. Nawozy rolnicze zapewniają bujny wzrost roślin, stosując nawozy rolnicze mamy dzisiaj plony zbóż, owoców i warzyw znacznie większe niż pięć czy sześć dekad temu.