Zdrowie

Jak wykonać masaż pleców? Jak pokonać bóle krzyżowe?

Jak wykonać masaż pleców, który przyniesie skuteczne efekty? Dolegliwości bólowe kręgosłupa to jeden z najczęstszych problemów, z którym zgłaszają się pacjenci na terapię do fizjoterapeuty. Mogą one być spowodowane różnymi przyczynami. Bardzo ważne jest, aby potrafić odpowiednio rozpoznać problem. Pozwoli to na zastosowanie odpowiednio dobranej terapii i usunięcie dolegliwości. W wielu przypadkach to właśnie masaż jest skuteczną metodą na walkę z bólem kręgosłupa. Jak więc profesjonalnie masować plecy? Kursy dla fizjoterapeutów pozwalają poznać zalecane techniki. W tym artykule przedstawiamy ogólne wskazówki związane z rozpoznaniem dolegliwości i podstawowymi założeniami masażu pleców.

Zespół bólowy krzyża – co to jest?

Pacjenci przychodzący na masaż, bardzo często zgłaszają bóle lędźwiowo-krzyżowe. Zlokalizowane w dolnej części pleców, mogą mieć różne nasilenie i trwać przez długi czas. Związane one są najczęściej z zespołem bólowym krzyża. Schorzenie to nazywane inaczej lumbago lub dyskopatią oznacza zmiany zwyrodnieniowe odcinka lędźwiowego. Zespół może mieć charakter ostry lub przewlekły. Stan ostry, który objawia się silnym bólem, trwa od kilku do kilkunastu dni. Następnie przechodzi w stan przewlekły, któremu towarzyszy stały, tępy, niekiedy promieniujący ból.

Co może powodować ból kręgosłupa?

Przyczyny dolegliwości bólowych kręgosłupa mogą być różne. Najczęściej wymienia się wśród nich:

  • zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych,
  • stany zapalne stawów krzyżowo-biodrowych,
  • chorobę reumatyczną,
  • znaczną otyłość brzuszną,
  • przeciążenia tkanek;
  • degenerację krążka międzykręgowego lub jego przepuklina;
  • zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze trzonów kręgów;
  • zwyrodnienia stawów międzywyrostkowych.

Ból kręgosłupa może mieć różne nasilenie i pojawiać się w różnych odcinkach. W zależności od danego schorzenia, należy odpowiednio dopasować terapię.

Masaż w zespole bólowym krzyża

Jak zrobić masaż pleców? W przypadku zespołu bólowego w fazie ostrej nie zaleca się przeprowadzania terapii fizykalnej. Dopiero po ustąpieniu najsilniejszego bólu można zacząć masaże. Jak masować kręgosłup lędźwiowy na początku terapii? Masaż powinien być delikatny i zachowawczy. Początkowo wykorzystywane techniki to:

  • głaskanie podłużne i poprzeczne,
  • rozcieranie podłużne i poprzeczne,
  • wibracja labilna grzbietu.

Dopiero po wstępnych zabiegach można przejść do masaży zasadniczych. Wówczas wykorzystywane techniki obejmują oprócz powyższych także ugniatanie, czy oklepywanie. Masaż pleców i to jak zrobić go poprawnie, wymaga wiedzy, umiejętności i doświadczenia. Szczególnie w przypadkach dolegliwości bólowych wykonywany powinien być przez specjalistów.

Inne metody leczenia

Jako fizjoterapeuta z pewnością znasz techniki masażu pleców i wiesz, jak go wykonać. Warto jednak pamiętać, że w przypadku dolegliwości bólowych kręgosłupa, masaż nie jest jedyną metodą leczenia. Najczęściej stosowana jest także farmakoterapia. Leki przeciwbólowe i rozluźniające mięśnie mają za zadanie doraźnie pomóc w zmniejszeniu bólu. Farmakoterapia zalecana jest przez lekarza prowadzącego, który po zapoznaniu się z przypadkiem pacjenta, dobiera odpowiednie leki. Oprócz metod tradycyjnych leczenia zespołu bólowego krzyża jak farmakoterapia, masaże, czy terapia manualna, wykorzystuje się także nowoczesne techniki. Coraz częściej stosuje się między innymi metodę TENS, laseroterapię, pole magnetyczne, prądy diadynamiczne, interferencyjne, ultradźwięki, czy krioterapię. Według wielu specjalistów, szukając, co na bolący kręgosłup lędźwiowy pomoże najlepiej, skuteczne okazuje się łączenie różnych terapii.

Podsumowanie

Na to, jak wykonać masaż pleców, składa się wiele różnych technik. Do fizjoterapeuty jako specjalisty w tej dziedzinie, należy wybór i dopasowanie najskuteczniejszych z nich. Przypadek każdego pacjenta jest inny i powinien być traktowany indywidualnie.

Stały rozwój fizjoterapii oraz pojawianie się nowych technik, wymaga od fizjoterapeutów ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji. Stacjonarne kursy dla fizjoterapeutów oraz kursy fizjoterapii online to właściwy i konieczny sposób na zapewnienie pacjentom jak najlepszej opieki.