Biuro. Jeszcze przestrzeń do pracy czy już dom?
Dla firm

Biuro. Jeszcze przestrzeń do pracy czy już dom?

Jak duże znaczenie ma dla Ciebie aranżacja biura? Czy wystarczy, by było to miejsce wyposażone we wszystkie niezbędne meble i narzędzia do pracy? A co, gdybyś dowiedział się, że aranżacja przestrzeni biurowej realny wpływ na rozwój biznesu i prestiż firmy? Przekonało się o tym już wielu polskich przedsiębiorców, którzy w następstwie całkowicie zmienili swoje podejście do aranżacji biura i zaczęli traktować ją jak długofalową inwestycję. Podpowiadamy, jak zaaranżować przestrzeń pracy i dlaczego jest to tak kluczowe dla intensywnego rozwoju biznesu.

Jaki wpływ na pracę ma przestrzeń biurowa?

Badania wykazują, że człowiek spędza około 90% swojego czasu w przestrzeniach zamkniętych. Jeśli te przestrzenie nie spełniają całkowicie jego potrzeb, może być na przykład przemęczony. Opadnięcie z sił przekłada się z kolei na rozdrażnienie, osłabioną koncentrację, a także znaczne obniżenie kreatywności i produktywności. Dotyczy to oczywiście również pracowników, a nie zapominajmy, że to oni tak naprawdę tworzą firmę.

Aby prawidłowo zadbać o dobrostan pracownika, należy zapewnić mu warunki mające pozytywny wpływ na jego zdrowie psychiczne, fizyczne oraz zaangażowanie w życie organizacji. Oprócz tego aranżacja biura powinna przyczyniać się do tego, że praca staje się zwyczajnie przyjemniejsza.

W tym celu należy zwrócić uwagę na wszystkie elementy przestrzeni pracy: od jej układu, przez kolory oraz dźwięki, aż po odpowiednie światło i elementy wyposażenia.

Gdy aranżacja biura jest skrupulatnie przemyślana i zaprojektowana przez wykwalifikowanych fachowców, ma to wpływ na poprawę dobrostanu pracowników, a tym samym – wyników całej organizacji. Zgodnie z badaniami wzrost efektywności pracowników dzięki właściwej aranżacji biura wynosi nawet 12,5 %. Natomiast przestrzeń pracy, która została źle zaprojektowana i nie spełnia potrzeb pracowników, obniża ich wydajność aż do 17 %.

Jak zaaranżować przestrzeń pracy, by była komfortowa?

Po pierwsze, każde biuro powinno mieć jasno wyznaczone przestrzenie do różnego rodzaju aktywności, na przykład do pracy samodzielnej, w grupie czy do integracji. Oprócz tego przestrzeń biurowa musi być oczywiście dopasowana do charakteru pracy. Kreatywne zespoły będą oczekiwały od miejsca pracy zupełnie innych warunków, niż ekipy zajęte strategizowaniem.

Poza tym należy wziąć pod uwagę również cechy definiujące poszczególnych pracowników, na przykład ich płeć, wiek i osobiste preferencje. W zależności od tych czynników ich oczekiwania mogą się bowiem różnić. Ważne, by wziąć pod uwagę potrzeby wszystkich grup.

Warto zadbać również o wygodne stanowiska pracy. Na przykład w przestrzeniach typu open-space na pewno potrzebne będą tzw. “focus roomy”, w których można się wyciszyć na osobności. Biurka oraz monitory powinny mieć także możliwość regulacji, by każdy pracownik mógł dopasować je jak najlepiej do swoich indywidualnych potrzeb.

Co więcej, biuro to miejsce, w którym pracujemy, uczymy się, spotykamy się i rozmawiamy, ale też odpoczywamy. Dlatego tak kluczowa jest przestrzeń umożliwiająca relaks. Regeneracja ma ogromny wpływ na efektywność pracownika. Ciekawymi elementami wyposażenia takiego miejsca będą fotele, hamaki czy pufy.

Przykłady aranżacji biura

Aranżacja biura firmy zajmującej się modą zdecydowanie podkreśliła tu unikalny charakter pracy. Jest niezwykle stylowa, nowoczesna, ale również ciepła w odbiorze i przytulna.

Przestrzeń pracy została zaprojektowana w sposób, który pobudza do działania. Kolorem przewodnim jest pomarańczowy – energiczny i kojarzący się z wigorem. Do tego komfortu dodają miękkie fotele.

Biuro firmy zajmującej się produkcją żywności charakteryzuje się nasyconymi barwami, które idealnie pasują do motywu przewodniego działalności – smaków Indii. Są tu również jasno wydzielone miejsca do różnego rodzaju aktywności.

Praca w agencji rekrutacyjnej charakteryzuje się nieustannymi spotkaniami z ludźmi o rozmaitych osobowościach. Tacy są również pracownicy firmy – różnorodni i oryginalni. Stąd motyw przewodni aranżacji biura: retro futuryzm, który łączy w sobie szerokie spektrum indywidualnych potrzeb pracowników.

Projektowanie przestrzeni biurowej – nie lada wyzwanie

Dokładna definicja “biura idealnego” po prostu nie istnieje. Projektowanie przestrzeni biurowej to skomplikowany proces, który jest zależny od długiej listy czynników. Każdorazowo najważniejsze są potrzeby pracowników oraz ich dobrostan. Warto podejść do tematu aranżacji biura holistycznie, to znaczy skorzystać z pomocy zespołu fachowców, którzy mają wszelkie zasoby do stworzenia projektu idealnego. Dzięki temu otrzymujemy gwarancję, że przedsięwzięcie będzie skuteczne, a inwestycja przyniesie długofalowe korzyści.