Przemysł

Hermetyk, czyli lampa hermetyczna LED

Szukasz sprzętu oświetleniowego, który nie tylko kompleksowo doświetli wybraną część obiektu, ale będzie odporny na niesprzyjające otoczenie? Hermetyk, czyli lampa hermetyczna LED, jest w takim razie opcją w sam raz dla Ciebie. Oprawy hermetyczne LED stosowane są w szczególności w oświetleniu przemysłowym. Ich budowa ma za zadanie zapewnić ochronę podzespołom przed czynnikami zewnętrznymi, a także zagwarantować bezpieczeństwo osobom znajdującym się w danym pomieszczeniu.

Hermetyk – lampa o wysokim stopniu szczelności

Do oznaczania stopni ochrony zapewnianej przez obudowę urządzenia wykorzystuje się system określany jako kod IP. Reguluje go międzynarodowa norma IEC 60529, która została opracowana przez Międzynarodową Komisję Elektrotechniczną. Kod tworzą litery I oraz P, a także dwie cyfry wskazujące na stopień ochrony urządzenia. Według tej klasyfikacji oprawa LED hermetyczna cechuje się stopniem szczelności wynoszącym minimum IP65. Główny nacisk kładzie się tu na bezawaryjną pracę w warunkach dużej wilgotności oraz zapylenia. Cyfra 5 oznacza ochronę przed pyłem i dostępem drutu, natomiast cyfra 6 wskazuje, że hermetyk jest chroniony przed silnymi strugami wody lanymi z dowolnego kierunku.

Zalety hermetyków LED

Oprawy hermetyczne LED to rozwiązania, które niosą za sobą dużo korzyści dla zakładów pracy. Poprawiają nie tylko samopoczucie pracowników, ale także ich koordynację i spostrzegawczość. Wpływa to korzystnie na wydajność pracy, co przekłada się na lepsze wyniki. Hermetyk ma również inną ważną zaletę – umożliwia zmniejszenie zużycia prądu. Ta oszczędność nie wiąże się jednak z obniżeniem jakości świecenia lampy hermetycznej LED, która utrzymuje się na wysokim poziomie.

Zastosowanie lamp hermetycznych LED

Cenne właściwości hermetyków pozwalają na ich rozmaite wykorzystanie. Lampa hermetyczna typu LED to rozwiązanie stosowana głównie w inwestycjach i obiektach:

  • przemysłowych (np. zakłady produkcyjne oraz różnego rodzaju laboratoria),
  • przeznaczonych na parkingi (chodzi tu nie tylko o obiekty wielopoziomowe, ale także o wyposażenie parkingów podziemnych),
  • pełniących funkcję magazynów, czy terminali transportowych,
  • sportowych (chodzi tu w szczególności o stadiony),
  • otwarte i zamknięte przejścia podziemne.

Oprawy hermetyczne LED to doskonałe oświetlenie techniczne. Wybierając odpowiedniego producenta, można zaprojektować dzięki nim wydajny i jednocześnie energooszczędny system oświetleniowy – również dla obiektów komercyjnych. Wiele z modeli posiada także nowoczesne rozwiązania, które wykorzystują zarówno potencjał technologii LED, jak i poprawiają rozkład światła i bilans jego temperatury. Lampy LED typu hermetyk to wytrzymałe konstrukcje, które posiadają podwyższone standardy ochrony przed porażeniem.