Próchnica to choroba zaraźliwa
Zdrowie

Próchnica to choroba zaraźliwa

Mówimy, że zęby nam się psują, chociaż zazwyczaj nie dochodzimy powodów i nie rozpoznajemy bliżej mechanizmów, które powodują, że takie psucie się zachodzi. A warto zwrócić na to uwagę, ponieważ pozwoli ma to zrozumieć bardzo ważne fakty takie jak ten, że próchnica to choroba zaraźliwa i jeśli stomatolog Katowice nie podejmie odpowiedniego działania, będziemy nią sami siebie zarażać.

Próchnica to choroba bakteryjna

Próchnica to choroba bakteryjna. Truizm. Ale co ten truizm oznacza? Przede wszystkim to, że choroba jest nie tyle chorobą samego zęba, co jest zjawiskiem dziejącym się dookoła zęba i wywołującym negatywne skutki dla samego zęba. W swojej początkowej fazie ząb nie tyle jest chory, co sąsiaduje z kolonią bakterii i to sąsiedztwo go uszkadza.

Dopiero później bakterie zaczynają gniazdować w samym zębie. Niezależnie od etapu choroby, bakterie mają wpływ na całe swoje otoczenie, więc to nie jest tak, że rozwijają się tylko w jednym miejscu w całej jakie ustnej. Jeśli dotknięty jest nią jeden ząb, dentysta Katowice dobrze wie, że zagrożone są też wszystkie inne zęby, przez co trzeba działać możliwie szybko

Próchnica kontra implanty

Wydawać by się mogło, że leczenie kanałowe Katowice, które eliminuje źródła próchnicy, jest mniej pilne w przypadku osób, które mają implanty, ponieważ implantom nic się nie stanie z powodu działalności bakterii. W rzeczywistości sytuacja prezentuje się dokładnie odwrotnie, ponieważ próchnica nie uderza w sam implant, ale jego otoczenie. Rozwijają się choroby dziąseł i całego przyzębia, co może ostatecznie skutkować rozwojem stanów zapalnych. A to może prowadzić nawet do utraty zęba.