Lepiej nie czekać z wizytą u dentysty
Zdrowie

Lepiej nie czekać z wizytą u dentysty

Wizyta u dentysty nie jest czymś, na co czekalibyśmy z wytęsknieniem. Zazwyczaj traktujemy to jako bardzo nieprzyjemną konieczność i jeśli tylko jesteśmy w stanie się jakoś wymigać, przekładamy wizytę na później lub wręcz na święte nigdy. Nie jest to oczywiście zbyt mądre podejście. Ale dlaczego? Co konkretnie sprawia, że odkładanie wizyty u dentysty to taki zły pomysł?

Płytka i kamień nazębny

Każdy dentysta Katowice powie nam, że pierwszym objawem rozwijających się problemów są płytka nazębna i powstający pod nią kamień nazębny. Są to złogi minerałów, bakterii oraz resztek pokarmowych, które stomatolog Katowice będzie chciał usunąć w czasie każdej wizyty.

Nie da się w praktyce nie mieć ich zupełnie, ponieważ zawsze pojawiają się jakieś zakamarki zęba, do których trudno dostać. A kiedy płytka się rozwija, powstają idealne warunki do rozwoju bakterii, co oznacza po prostu próchnicę. Regularne zwalczanie tego objawu problemu umożliwia upewnienie się, że nie będzie się robiło coraz gorzej.

Leczenie proste i skomplikowane

Nawet jeśli rozwinie się już próchnica, jej wczesne fazy dotykają jedynie korony zębowej i jej zewnętrznych powłok. Wystarczy usunąć trochę tkanki, założyć w jej miejsce plombę i po sprawie. Znacznie gorzej jest w sytuacji, kiedy próchnica przebija się w głąb zęba i powstaje stan zapalny.

Wtedy niezbędne jest skomplikowane, niekiedy długotrwałe i nierzadko nieskuteczne leczenie kanałowe Katowice, które jest jedyną szansą na unikniecie ekstrakcji zęba. Im dłużej zwlekamy z wizyta u dentysty, tym większe jest prawdopodobieństwo, że będziemy musieli się poddać leczeniu kanałowemu, a to niestety jest i kosztowne, i skomplikowane, a w dodatku często nie daje ono gwarancji sukcesu.