Przyszło nam wszystkim żyć w społeczeństwie, gdzie plomby zabezpieczające otaczają nas zewsząd do tego stopnia, że przestaliśmy je zauważać. Są one obecne zarówno w środkach komunikacji miejskiej, w każdej firmie, na każdym ważnym dokumencie, a nawet w sklepach. Do czego są one używane i jaka jest ich rola? Dowiesz się tego z niniejszego tekstu.
Komunikacja miejska i odpowiedzialność
Środki transportu, takie jak tramwaje oraz pociągi, w szczególności muszą dbać o plomby zabezpieczające. Zakłada się je najczęściej na hamulcach, dźwigniach do ręcznego otwierania drzwi, czy też na skrzynkach. Pełnią one dwie bardzo istotne funkcje:
- pozwalają wykryć naruszenie – systemy bezpieczeństwa w pojazdach tego typu są niezmiernie ważne, dlatego też nie można od tak ich nadużywać,
- oddziałują na psychikę – zerwiesz zabezpieczenie? Musisz wziąć za to odpowiedzialność. Plomby plastikowe, czy też ołowiane działają jak tarcza ochronna przed pokusami naruszenia przepisów.
Dokumenty, pakunki, puszki podczas kwestowania
Plomby plastikowe czy też ołowiane nie są jedynym sposobem zabezpieczenia przed ewentualnym łamaniem przepisów, czy też manipulacjami. Dużą popularnością cieszą się również te w formie naklejki. Każdy z pewnością miał z nimi styczność. Znajdują się one chociażby na:
- kartach egzaminacyjnych,
- puszkach podczas zbiórek,
- ważnej korespondencji,
- przesyłkach kurierskich,
- na nowym sprzęcie elektronicznym, tak samo jak i w jego wnętrzu,
- przy skrzynkach na produkcji.
Wymieniać można bardzo długo. Dzięki temu, że plomby zabezpieczające tego typu są łatwe w nanoszeniu na dane przedmioty oraz obiekty, często są wybierane. Nanieść można również na nie dowolny wzór graficzny, napisy, czy też logo i numerację. Mogą być one różnej długości oraz wielkości a po ich naruszeniu zostaje widoczny ślad.