Coraz więcej urządzeń elektrycznych w naszych domach jest sterowanych automatycznie. Do urządzeń, które są niezwykle przydatne należą wyłączniki zmierzchowe. Najczęściej wybierane są przez osoby, które chcą, aby oświetlenie na zewnątrz ich domu było włączane i wyłączane automatycznie.
Jak działają wyłączniki zmierzchowe?
Wyłączniki zmierzchowe nie są tymi samymi urządzeniami co spotykane coraz częściej zegary sterujące. Uruchamiają się, gdy na zewnątrz zaczyna zapadać zmierzch – automatycznie zapalają światło. Gdy wstaje świt – gaszą światło. Bardzo ważnym elementem w konstrukcji wyłącznika zmierzchowego jest fotorezystor. Reaguje on na zmianę natężenia naturalnego oświetlenia. Gdy jego natężenia maleje, fotorezystor powoduje, że wyłącznik włącza światło, gdy natężenie oświetlenia maleje- następuje wyłączenie wyłącznika. Warto więc pamiętać, że nie można go montować w miejscach, w których naturalnego oświetlenia praktycznie nie ma.
Wyłączniki zmierzchowe sprzedawane są w różnych modelach. Dzięki temu każdy może wybrać taki, który najlepiej odpowiada jego potrzebom, ale także możliwościom finansowym. Wybierając wyłącznik zmierzchowy koniecznie należy pamiętać, aby sprawdzić w jakim zakresie temperatur może on pracować oraz na natężenie światła, przy którym oświetlenie zostanie włączone i wyłączone.
Wyłączniki zmierzchowe stosowane są między innymi w przestrzeni publicznej. Coraz częściej wybierają je także prywatne osoby. Najczęściej osoby prywatne wybierają wyłączniki zmierzchowe do sterowania oświetleniem zewnętrznym.