Budowa i remont

Zastosowanie tarcz diamentowych

Cięcie różnego rodzaju materiałów wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi. Działem gospodarki, w którym najczęściej do cięcia wykorzystywane są różnego rodzaju tarcze jest budownictwo. Większość firm, które działają w tej branży wykorzystuje tarcze diamentowe.

Tarcza diamentowa: jakie ma zalety?

W budownictwie używane są bardzo różne materiały, wybór odpowiedniego narzędzia do ich cięcia jest więc kwestią niezwykle ważną. Zdecydowanie najczęściej wykorzystywane są tarcze tnące. Muszą one spełniać jednak wysokie wymagania. Wśród różnych rodzajów tarcz obecnie najczęściej używane są diamentowe. Tarcza diamentowa ma metalowy (najczęściej wykonany ze stopu metali lekkich lub stali) korpus, którego krawędzie są pokryte diamentowym proszkiem. Do produkcji proszku używane są sztuczne diamenty, których właściwości są identyczne z naturalnymi. Tarcza diamentowa może nie jest niezniszczalna, ale na pewno jest bardzo trwała.

Tarcze diamentowe: jakie materiały można ciąć?

Tarcze diamentowe nadają się do cięcia bardzo różnych, nawet bardzo twardych materiałów. Wśród nich można wyróżnić tarcze do uniwersalnych zastosowań, które sprawdzają się do cięcia materiałów średniej i dużej twardości. Są również tarcze diamentowe przeznaczone do cięcia glazury, terakoty i gresu oraz tarcze specjalne do cięcia dużych bloków marmurowych, granitowych i innych rodzajów kamienia naturalnego.

Tarcza diamentowa ma bardzo szerokie zastosowanie. W zależności od rodzaju tarczy można nimi pracować metodą na sucho lub na mokro.