Zalety opon zimowych
Motoryzacja

Zalety opon zimowych

Niektórzy kierowcy znają te uczucie, gdy hamują na zaśnieżonej lub oblodzonej drodze, ale ich samochód nie zatrzymuje się, a zamiast tego ślizga się poza ich kontrolą. To znak, że należy opony letnie wymienić na nowe opony samochodowe.

Szybsze hamowanie samochodu

W Niemczech i wielu innych krajach opony zimowe są wymogiem prawnym. Producenci twierdzą, że kierowcy lepiej radzą sobie na drodze z oponami zimowymi, gdy temperatura spada poniżej 7 ° C. Ponieważ są wykonane z innej mieszanki gumy (wysoka zawartość krzemionki, co czyni je bardziej miękkimi) i wzoru bieżnika (więcej lameli lub małych szczelin w blokach bieżnika), lepiej trzymają się drogi i pozwalają bezpiecznie hamować na śniegu i lodzie. Producenci opon twierdzą, że samochód jadący z prędkością 31 km / h potrzebuje 43 metry, aby zatrzymać się na śniegu przy użyciu standardowych opon i tylko 35 metrów, jeśli jest wyposażony w opony zimowe.

Inne zalety opon zimowych

Śnieg i lód odpowiadają za jeden na czterech wypadków w zimie. Zwolennicy opon zimowych twierdzą jednak, że choć trzeba wydać więcej, aby kupić dwa zestawy opon, będą one nam jednocześnie dwa razy dłużej służyły. Wyposażenie samochodu w opony zimowe pozwala na uzyskanie dodatkowej przyczepności nawet w mokrych i błotnistych warunkach. Jeśli jednak masz opony tego typu od kilku sezonów, musisz sprawdzić, czy pozostała wystarczająca głębokość bieżnika, aby mogły być skuteczne i bezpieczne. Im większa głębokość bieżnika, tym lepsze osiągi opon zimowych. Sprawdzenie ich przydatności jest zatem bardzo proste. Wystarczy nawet za pomocą monety zmierzyć głębokość bieżnika.