Kiedy mówimy o samochodach specjalnych, warto wspomnieć o wozach transmisyjnych. To specjalistyczny samochód, który powszechnie wykorzystywany jest przez media. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie współczesną telewizję bez wozu transmisyjnego. Przyjrzyjmy się więc wozom transmisyjnym nieco bliżej.
Do czego służy ten rodzaj samochodu?
Wóz transmisyjny to samochód, którego wyposażenie pozwala na przekazywanie relacji na żywo. Z uwagi na duże wyposażenie, którego rozmiary naprawdę nie są małe, najczęściej wóz transmisyjny to odpowiednio przerobiony i dostosowany samochód dostawczy. Dzięki temu w samochodzie mieści się niezbędny sprzęt oraz stanowiska dla obsługi, których w wozie transmisyjnym nie może zabraknąć.
Krótka historia takich samochodów
Mało kto wie, że pierwszy polski wóz transmisyjny pojawił się na początku lat sześćdziesiątych. To czas, kiedy Telewizja Polska dość mocno i intensywnie się rozwijała. W związku z tym niezbędne były pojazdy, z pomocą których mogłaby realizować transmisje na żywo. Z uwagi jednak na to, że wozy transmisyjne powstawały w Europie Zachodniej, a my nie mieliśmy możliwości ich sprowadzenia, zdecydowano o stworzeniu polskiego wozu transmisyjnego. Wykorzystano do tego Skodę 706 RTO. Począwszy od roku 1964 aż do 1974 udało się zbudować aż dwadzieścia dziewięć wozów transmisyjnych. Wykorzystywane były przez różne ośrodki regionalne telewizji.
Dostępne dzisiaj wozy transmisyjne znacząco różnią się od tych, które wykorzystywane były w latach sześćdziesiątych. To niezwykle nowoczesne samochody, których możliwości są naprawdę ogromne.