Profesjonalne oznaczniki kablowe
Przemysł

Profesjonalne oznaczniki kablowe

Wraz z rozwojem i modernizacją technologii pojawia się coraz więcej nowych potrzeb w zakresie różnych części towarzyszących, co uprościło bi-instalację, ukierunkowanie i naprawę sprzętu i instalacji. Nie jest wyjątkiem układanie nowoczesnych sieci kablowych, w przypadku których wykorzystywane są oznaczniki na przewody.

Jaki jest cel oznaczania przewodów?

Dawno minęły czasy, kiedy budynek miał prosty zasilacz i kabel telefoniczny. Teraz w budynkach przemysłowych wszystko jest znacznie bardziej skomplikowane. Teraz mamy do czynienia z wieloma przewodami, które są częścią rozległej sieci kablowej, która dostarcza wiele urządzeń, zarządza nimi i zapewnia komunikację wewnętrzną i zewnętrzną. Oczywiste jest, że w tak wielu przewodach można łatwo pomylić, dlatego potrzebny jest tutaj określony system notacji. Etykiety na przewody i kable odgrywają bardzo ważną rolę. Nie tylko upraszczają orientację w sieci kablowej podczas bieżących napraw lub modernizacji, ale także mają znaczący wpływ na bezpieczeństwo obiektu. W tym właśnie celu stosuje się oznaczniki na kable.

Główne rodzaje oznaczników

Stosuje się dwa główne rodzaje oznaczników – samolaminujące i rurkowe oznaczniki na przewody. Oznaczniki samo laminujące, to pasek folii, który ma matową część do nakładania tekstu i jest przezroczysty. Oznaczniki na przewody rurkowe umieszczane na otwartym końcu kabla. W przeciwieństwie do produktów klejących, nieprzylepne markery można mieszać na powierzchni kabla, zanim ulegną one skurczowi termicznemu. Oznaczniki rurkowe są bardzo odporne na wpływy zewnętrzne, dzięki czemu można je stosować nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach.