Kiedy zmienić opony?
Motoryzacja

Kiedy zmienić opony?

Opony zimowe dają kierowcy wiele dodatkowych korzyści. Dlatego tak ważne jest, aby zmienić opony letnie na ich zimowe odpowiedniki, kiedy temperatura spada poniżej zera.

Czym są opony zimowe?

Opony samochodowe do jazdy zimą wykonane są z elastycznych mieszanek gumowych zaprojektowanych tak, aby pozostawały elastyczne w zimnych, głębokich bieżnikach, które szybko odprowadzają śnieg. Nowe opony mają lamele zaprojektowane do chwytania drogi i ubitego śniegu, opony zimowe radzą sobie w niesprzyjających warunkach pogodowych w celu zwiększenia bezpieczeństwa i prowadzenia na nieporowatym śniegu i śliskich drogach.

Zakup nowych opon samochodowych

Teoretycznie nowe opony należy założyć na koła, kiedy temperatura spada poniżej zera. Jednak w zależności od rodzaju i marki założonej opony czas ten może ulec zmianie. Dobrą zasadą jest zmiana opon na opony zimowe, gdy temperatura konsekwentnie spadnie poniżej 7 stopni. Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę porę dnia, w której prowadzisz samochód. Nowe opony są najbardziej efektywne, kiedy większość jazdy wykonujemy w godzinach wieczornych. Wiosną, przy zmianie opon zimowych należy przestrzegać podobnych wytycznych.

Jeśli posiadasz zestaw opon całorocznych, powinieneś je zmienić gdy temperatura utrzymuje się powyżej 2 stopni Celsjusza każdej nocy. Aby upewnić się, że postępujesz właściwie, skonsultuj się z lokalnym sklepem z oponami, aby dowiedzieć się, co zalecają eksperci w zależności od regionalnych warunków jazdy samochodem. Wiele bowiem zależy od tego, czy poruszasz się głównie po drogach lokalnych, czy jeździsz po mieście.