Już dziś pomyśl o stopach swojego dziecka
Dziecko

Już dziś pomyśl o stopach swojego dziecka

Prężnie rozwijająca się moda sprawia, że na półkach sklepowych pojawia się coraz więcej produktów, a w tym buty dla dziewczynki i chłopca. W gonitwie za trendami zapomina się niestety o zdrowiu i potrzebach małych dzieci, co przy jednoczesnej nieuwadze rodziców, może prowadzić do nieprawidłowego rozwijania się malucha. Na co zatem w szczególności należy zwracać uwagę, wybierając buty dla dzieci? Tego dowiesz się z poniższego wpisu. 

Odpowiednie buty dla dzieci

Sklepy obuwnicze oferują szeroki asortyment produktów przeznaczonych dla najmłodszych. Buciki dziewczęce i chłopięce są jednym z nich, niestety często odbiegają one od norm, które powinny spełniać, by małe stópki mogły się prawidłowo rozwijać.

Dokonując zakupu obuwia należy w szczególności zwrócić uwagę na jego podeszwę. Powinna być ona płaska i elastyczna, oparta na modelu tak zwanej bosej stopy. Oznacza to, że podczas chodzenia dziecko powinno móc z łatwością ją zgiąć (na linii przebiegającej między śródstopiem a palcami) i poczuć przez nią podłoże. 

Ruchy nie powinny być niczym skrępowane 

Buty dla dziewczynki i chłopca nie powinny być ciężkie ani sztywne. Muszą one zagwarantować dziecku możliwość rozwoju mięśni oraz stawów, przy jednoczesnej ochronie przed czynnikami zewnętrznymi. Materiał, z którego są wykonane buciki dla dziewczynek oraz chłopców, powinien być również przewiewny, aby zapobiec ewentualnemu przepoceniu się stopy

Musi być zachowana odpowiednia szerokość 

Jeżeli rodzic chce zagwarantować swojemu dziecku zdrowy rozwój, to powinien zwrócić uwagę na to, by buty dla dziewczynki oraz chłopca nie były zbyt wąskie. Swoboda ruchu i możliwość ruszania palcami to podstawa do zdrowego rozwoju małej stópki, jak i komfort podczas chodzenia, który tylko zachęca dziecko do stawiania pierwszych kroków, jak i codziennej zabawy.