Jak sprawdzić czy moja strona www jest użyteczna?
Technologie

Jak sprawdzić czy moja strona www jest użyteczna?

Nie ma chyba obecnie instytucji, przedsiębiorstwa, firmy, które nie posiadają witryny internetowej. Nie bez powodu mówi się dzisiaj, że „firma, której nie ma w internecie nie istnieje”. Z procesem tworzenia stron www oraz aplikacji mobilnych nierozerwalnie wiąże się projektowanie UX.

Na czym proces ten polega?

Celem projektowanie UX jest osiągnięcie pozytywnych doświadczeń użytkownika. W zależności od tego, jakie są oczekiwania właściciela strony, projektowanie UX może służyć:

  • pozyskaniu nowych klientów;
  • zbudowaniu pozytywnego wizerunku marki;
  • wzrostowi sprzedaży.

Projekt UX nie jest oderwany od programowania strony www i jej strony graficznej – jest z nimi w pełni powiązany, stanowi ich uzupełnienie. Z projektowaniem UX wiąże się wiele pytań, znalezienie na nie odpowiedzi pozwala zbudować stroną www idealnie odpowiadającą potrzebom użytkownika.

Jak wygląda proces projektowania?

Na projektowanie UX składa się szereg czynności, które sprawiają, że gotowa strona jest przyjazna dla użytkownika. Ostatnim etapem jest przygotowanie projektu szaty graficznej strony. Do jego wykonania przystępuje się dopiero po zakończeniu projektowania UX. Projektowaniem UX zajmują się osoby, które posiadają dużą wiedzę o użytkownikach stron www. Dzięki temu mogą stworzyć stronę, która jest prosta w obsłudze – takich właśnie stron oczekuje większość internautów. Na takie intuicyjne w obsłudze strony użytkownicy bardzo chętnie wracają.
Projektowanie UX to zagadnienie niezwykle obszerne. W naszym artykule poruszyliśmy zaledwie znikomą część z nich.