Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że karnisze to dopełnienie wnęki okiennej. W rzeczy samej jest w tym stwierdzeniu sporo racji – karnisz służy przede wszystkim do zawieszenie okiennej firanki, podkreślającej charakter danego pomieszczenia. Nietrudno jednak zauważyć, że odpowiednio dobrany pełni także funkcję stricte estetyczną.
Karnisz a charakter pomieszczenia
Wybierając karnisz większość osób w pierwszej kolejności zwraca uwagę na długość i średnicę konkretnego modelu. Z całą pewnością są elementy bardzo istotne, od których w znaczny sposób zależy prawidłowy montaż i ekspozycja karnisza, warto jednak pamiętać, że równie ważna jest strona stricte estetyczna, w szczególności dopasowanie do charakteru oraz wykończenia konkretnego pomieszczenia.
Przykładowo, wybierając karnisz do kuchni, w której znajdują się meble w kolorze brązowo-białym, warto zadbać o to, aby było to rozwiązanie utrzymane w podobnym klimacie kolorystycznym – jest to prosty sposób, by stworzyć efektowną i niepowtarzalną całość stylistyczną.
Techniczne aspekty karniszy
Istotną kwestią jest także strona stricte techniczna Wybierając karnisz należy zadbać więc o dodatkowe rozwiązania, które w istotny sposób wpływają na umieszczenie konkretnego rozwiązania w obrębie wnęki okiennej. Mowa tu przede wszystkim o rodzaju wspornika, sposobie mocowania firanek lub zasłon oraz długości rurek.
W zależności od indywidualnych oczekiwań i potrzeb można wybrać karnisz mocowany w suficie lub w ścianie – obydwa rozwiązania pełnią taką samą funkcję, nie mniej jednak zapewniają nieco inne efekty estetyczne.