Dym i związany z tym pożar: ogromne zagrożenie
Dom i ogród

Dym i związany z tym pożar: ogromne zagrożenie

Pożar to prawdziwe zagrożenie dla zdrowia i życia. Zanim jednak ogień na dobre się rozprzestrzeni, na ogół pojawia się dym. Często przeoczamy pierwsze sygnały, jakie daje nam tlący się ogień. Dlatego czujnik dymu jest urządzeniem, które warto wprowadzić do swojego domu. Zobaczmy, jakie zagrożenie wiąże się z dymem, a tym samym z pożarem, który może dotknąć każdego z nas.

Czujnik dymu: przed czym tak naprawdę chroni?

Jeśli chcemy wyjaśnić przed czym chroni czujnik dymu, musimy przede wszystkim powiedzieć czym jest dym. Otóż jest to mieszanina substancji, które powstają na skutek spalania określonego materiału. W zależności od tego, co się spalało dym może mieć różną barwę, zapach, a także skład chemiczny.

Przed czym ochroni nas czujnik dymu?

Decydując się na czujnik dymu, możemy być pewni, że zapewni on nam ochronę przed ogromnym zagrożeniem. Zasygnalizuje w porę, że dzieje się coś złego. Trzeba bowiem pamiętać, że dym bardzo poważnie utrudnia nasze oddychanie. Zmniejsza ilość tlenu, jaka znajduje się w powietrzu. Ogranicza również widoczność. Na skutek deficytu tlenu dochodzi do osłabienia organizmu. Mniejsza widoczność to z kolei mniejsza szansa na znalezienie drogi ucieczki, która przecież może uratować życie. Dym i związany z nim pożar to ogromne zagrożenie. Na ogół zanim ogień „rozbucha” się na dobre, musi minąć trochę czasu. Czujnik dymu jest wówczas urządzenie, które w porę sygnalizuje, że dzieje się coś złego. Pozwala zareagować, a tym samym zwiększa znacząco szanse na przeżycie.