Czego należy się wystrzegać, kupując dziecięce buciki?
Dziecko

Czego należy się wystrzegać, kupując dziecięce buciki?

Każdy rodzic chce jak najlepiej dla swojego dziecka, dlatego też kupuje on często buty dla dziewczynki oraz chłopca z ulubionymi bohaterami bajek swojej pociechy, bądź też jakimiś wymyślnymi wzorami. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, że to nie design buta ma wpływ na zdrowy rozwój malucha, ale jego forma i materiał, z którego jest on wykonany. Z niniejszego wpisu dowiesz się, jakie z pewnością nie powinny być buty dla dzieci. 

Twarda i ciężka podeszwa 

Wielu rodziców wychodzi z założenia, że buty dla dziewczynki i chłopca powinny charakteryzować się twardą podeszwą, która zagwarantuje maluchowi ochronę. Jest to błędne i mylne podejście.

Najlepszą rzeczą, jaką można zapewnić małym stópkom, jest miękka oraz zginająca się podeszwa, oparta na modelu bosej stopy. Obuwie dla dziewczynek oraz chłopców powinno umożliwić dzieciom poczucie faktury nawierzchni, po której uczą się stawiać swoje pierwsze kroki. 

Usztywniona kostka oraz zapiętek 

Buciki dla dziewczynek oraz chłopców nie mogą ograniczać ruchów ich stóp. Nie powinny więc one posiadać ani usztywnienia kostki, czy też zapiętka. Naturalnie pracująca stopa nie potrzebuje przecież dodatkowej stabilizacji, a młody organizm musi mieć szansę wyćwiczyć umiejętność prawidłowego i swobodnego poruszania się. 

Gruby, sztuczny materiał 

Chłopięce, jak i dziewczęce buciki powinny przepuszczać powietrze. Dzięki temu stopa dziecka nie ulega przepoceniu, co znacznie wpływa na komfort chodzenia i zachęca do stawiania pierwszych kroków oraz ćwiczenia tej umiejętności. Rodzice powinni więc zrezygnować z takiego obuwia, które nie może tego zagwarantować.